Hlavní strana > Hasicí přístroje > Vodní hasicí přístroje

Vodní hasicí přístroje

Pro hašení většiny běžných materiálů jsou známé vodní hasicí přístroje zcela postačující. Mají však jedinou výraznou nevýhodu: proud vody, která při hašení z přístroje stříká, je elektricky vodivý, takže přístroj nelze použít k hašení obytného domu, u něhož není vypnuta elektrická instalace. Přístroje jsou mrazuvzdorné.

Jsou vhodné na hašení:

• Pevných hořlavých (organických) látek (papír, dřevo, textil,...). Voda hasí přímo „u zdroje“, likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno.
  • Další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.
  • Hořlavých kapalin rozpustných ve vodě (alkoholy, ketony,...)

Jsou nevhodné na hašení:

• Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.
  • Hořlavých plynů a k hašení látek, materiálů a zařízení, kde je nebezpečí škod promáčením vzhledem k cennosti. Uhasit plamen hořícího plynu, který uniká pod tlakem je více než obtížné.

NESMÍ být použity na hašení:

• Elektrických zařízení pod proudem a v jejich blízkosti
  • K hašení lehkých a hořlavých alkalických kovů, termitů, karbidu vápníku a pod. Hoření kovů probíhá za velmi vysokých teplot a při styku s vodou si tu reakci určitě dokážete představit sami. Reakce může být navíc doprovázena vznikem nebezpečných plynů (jedovatých a hořlavých).Pozor na požáry elektrických zařízení pod proudem, běžný člověk zásah 230 voltů našich rozvodných sítích nemusí přežít!
  • Látky prudce reagující s vodou

Typ přístroje:

V9Ti

Množství hasiva:

9 l

Hmotnost přístroje:

18 kg

trídy požáru:

A

Přenosný hasicí přístroj vodní pod stálým tlakem. Je určen k hašení požáru v počáteční fázi, vhodné v papírenském a dřevařském průmyslu, skladech tekutých hořlavých látek apod.
Nesmí být použity u elektrických zařízení pod napětím.